Алергія на п’явок може викликати анафілаксію 

0 2 089

Алергія на п’явок зустрічається вкрай рідко. Як правило, люди, котрі мають подібну реакцію, раніше піддавались укусам цих медичних червів, але майже не відчували їх негативного впливу.

Тобто організм сенсибілізувався до п’явок і при повторному з ними контакті почав виробляти алергічні антитіла.

Саме так сталось з мешканцем Канади. Він пережив анафілактичний шок після того, як п’явка присмокталась до його стопи.

За словами дружини потерпілого, раніше чоловік мав дві реакції на п’явок, але вони минули майже непомітно. Та цього разу все вийшло набагато трагічніше.

Джеральдин Стоут (так звали бідолагу) не міг розмовляти, а з часом перестав реагувати на те, що відбувається навколо. Рятувати чоловіка довелось медикам, які швидко ввели йому адреналін та дали антигістамінні препарати

Протягом місяця лікувалось від укусу п’явок і австралійське подружжя М. Напад тварин стався під час їх прогулянки в парку. 

П’явки присмоктались до грудей і ніг жінки. Чоловіку не пощастило ще більше, адже безхребетні атакували його щиколотки, голені й навіть залізли в шкарпетки. 

Після видалення п’явок подружжя відчувало сильний свербіж майже дві доби. Потім з’явились пухирі, з яких постійно витікала золотиста рідина. 

Хоча алергія на п’явок викликає такі реакції, їхні алергени ще офіційно не внесені до переліку алергенів ВООЗ.

Використання п’явок в медицині

Втім, як правило, п’явки не шкодять, а лікують. Звичайно, якщо вони не інфіковані. Адже в цьому випадку можна замість оздоровлення отримати сепсис, пневмонію або гастроентерит.

Саме тому червів для медичного використання розводять в спеціалізованих лабораторіях. 

Існує 2 види помічних п’явок: Hirudo medicinalis (європейська медична) і Hirudo michaelseni (п’явка Міхаельсена). Медична п’явка занесена до Червоної книги України.

Лікування п’явками почали використовувати ще 2 500 років тому. В стародавні часи вважалось, що ці тварини відновлюють баланс в пропорціях відповідних рідин людського організму. За допомогою п’явок наші предки лікували більшість захворювань, включаючи головні болі, струс мозку, ожиріння, геморой, психічні розлади.

В 1980-х роках помічних червів почали використовувати з метою пластичної та реконструктивної хірургії. Одною з найбільших проблем при такому хірургічному втручанні є згортання крові, тому п’явки використовувались для поновлення кровообігу в пересаджених або ушкоджених тканинах. 

Нині практика використання цих червів відома як гірудотерапія.

В яких випадках п’явки можуть принести користь?

Гірудотерапія використовується при травмах, пластичній та реконструктивній терапії, для відновлення ушкоджених тканин та шкірних трансплантатів. 

Крім того, цей метод лікування застосовується при багатьох захворюваннях:

  • оперізуючий лишай;
  • фурункули та абсцеси;
  • венозний застій;
  • вушні інфекції;
  • синусит;
  • тромбоз;
  • тонзилярний абсцес;
  • тромбофлебіт;
  • гіпертонія;
  • гіпотеріоз;
  • холецистит та ін.

В медичній практиці використовуються лише спеціально вирощені стерильні п’явки. До пацієнта вони прикріплюються за допомогою двох сисальців, розташованих на кінцях їхнього тіла.

Коли тварини смокчуть кров, через слину вони виділяють помічні хімічні речовини, завдяки яким досягається стійкий терапевтичний ефект.

Процес годування п’явки кров’ю пацієнта триває 20-40 хвилин. При цьому безхребетний черв стає в 8-11 разів більшим, ніж до процедури. Як тільки тварина насититься, вона відпадає сама.

Лікування та профілактика укусів інфікованих безхребетних

Аби уникнути нещасних випадків при укусі п’явки, лікарі радять носити закриті одяг та взуття. І добре стежити за дітьми, які відпочивають на природі або купаються в річках та озерах.

Головне при нападі п’явки — правильно її видалити та вчасно зупинити кров. Зробити це можна вручну за допомогою розчину солі або спирту. 

Після видалення слід черва треба щільно обгорнути рану тканиною. 

Крім кровотеч та анафілаксії укуси п’явок можуть викликати трипаносомну інфекцію. Аби уникнути цих захворювань, слід дотримуватись таких правил:

  • Надягати на прогулянку шкарпетки з натуральними репелентами, такими як листя тютюну.
  • Для видалення п’явки використовувати сольовий спрей діетилфенилацептаміду N-(DEPA) або діетил-м-толуаміду (DEET).
  • Змазувати відкриті ділянки шкіри лимонною чи евкаліптовою олією або пастою Теймурова. 

Пурпурний крововилив в шкіру після укусу п’явки зазвичай вирівнюється і зникає через два-три тижні. В лікуванні свербежу немає потреби. Але якщо він сильно докучає, варто застосувати місцеві стероїди.

Коментарі
Loading...