Нічна анафілаксія – від укусу кліща, або Не годуйте голубів із рук
У світі поширюється мода годувати голубів. Багато європейських країн зробили цих птахів та задоволення від їх годування туристичною принадою своїх великих міст та маленьких містечок. Але людям, чутливим до укусів кліщів, така розвага загрожує смертельною небезпекою. Адже алергічною реакцією на укуси кліщів може бути такий важкий стан, як анафілаксія.
Мова йде про голубиного або, як його ще називають, раковинного кліща Argas reflexus. Він паразитує на голубах.
Протягом останніх десяти років було зафіксовано 28 випадків нічних нападів анафілаксії, спричиненої укусом цих паразитів. Причому такі реакції часто розвиваються вночі.
Кількість таких випадків може збільшуватись. Адже і кількість голубів у Центральній та Південній Європі зростає.
Де мешкають кліщі
Світ так влаштований, що одні організми живляться іншими. У цьому сенсі ні голуб, ні людина не є виключенням.
Кліщі, що живуть у гніздах птахів, живляться їх кров’ю. Вона їм необхідна як джерело енергії – щоб змінювати личинкові стадії розвитку на дорослі. А самкам кліщів кров тварин потрібна й для відкладення яєць.
І якщо у поле зору кліща, що сидить на птахові, потрапляє більша істота, у тому числі людська, то цей членистоногий охоче переповзе з голуба на вас. Крові з людини, елементарно, можна випити більше.
Крім того, кліщі можуть гніздитися й у житлах людей. Наприклад, у щілинах, під покриттям даху та інших придатних для цього шпаринах. Особливо часто такі кліщі є в домівках, під стріхами яких голуби звили свої гнізда.
Чому укуси кліщів небезпечні
Присмоктуючись до хазяїна, кліщ виділяє анестетик. Ця речовина знеболює укус, і людина не відчуває, що на ній сидить паразит.
А сидить він, як правило, довго. Кліщі фільтрують нашу кров, вбираючи у своє тіло тільки ті компоненти, які їм підходять. До речі, тіло голубиного кліща, який ссе кров, може розтягуватись аж до 10 см.
Решту крові разом зі своєю слиною кліщ впорскує назад — у наше кров’яне русло. У слині кліща міститься білок Arg r 1 з групи ліпокалінів. І саме реакція на нього може розвиватись аж до анафілаксії.
Таку жорстку відповідь нашого організму цей білок викликає тому, що він захисний. Кліщ виділяє його як захист від впливу організму хазяїна-живителя, на якому він сидить, тобто проти людини. І тому наша імунна система сприймає такий білок як чужорідний.
Харчуватись ці паразити можуть, сидячи на людині декілька днів. Тож навіть під час одного такого акту живлення кліщ впорскує у нашу кров достатньо білка, щоб алергічна реакція на нього виникла навіть при наступному укусі.
Нагадаємо, що ліпокаліни також є головними білками-алергенами домашніх тварин, зокрема котів та собак. Наразі перехресна алергія між ліпокалінами голубиного кліща та тварин вивчається.
Діагностично підтвердити алергію на ліпокаліни голубиного кліща та інших тварин здатний молекулярний тест ALEX2. До його панелі, на відміну від попередньої версії ALEX, входить і визначення специфічних IgE до алергенів раковинного кліща.
І не забувайте, що укуси кліщів загрожують вашому здоров’ю не лише ризиком анафілаксії.
Кліщі – найефективніший у світі переносник бактеріальних інфекцій, що викликають у людини хворобу Лайма, енцефаліт, різні види лихоманки, туляремію і кілька форм ерліхіозу. А родичі голубиного кліща, зокрема, відомі здатністю переносити поворотний тиф та інші рецидивуючі спірохетози, один з яких І Є хворобОЮ Лайма.
Профілактичні заходи проти укусів кліщів
Щоб запобігти можливим укусам кліщів, намагайтеся уникати контакту з голубами та іншими птахами та їхнім пір’ям. Також не годуйте птахів із рук.
Не досліджуйте закинуті житла – там з великою ймовірністю можуть «дрімати» кліщі, здатні очікувати на жертву десятиліттями.
Раковинний кліщ та його родичі гніздяться саме в оселях. Тому, якщо ви живете у будинку, де гніздяться птахи, будьте особливо уважними. Слідкуйте, щоб у кімнатах, особливо у спальні, між підлогою та стіною не було шпарин, де могли б оселитись членистоногі.
А от ще одні, не менш небезпечні кліщі, укус яких викликає алергію альфа-гал – звичайні для Європи, у тому числі України, мешканці чагарникового підліска та високого різнотрав’я.
Відтак, перебуваючи у лісі, особливо навесні, коли природа прокидається й голодні після зимового спокою кліщі є дуже активними:
- не ходіть попід кущами;
- обминайте хащі, а не продирайтеся крізь них;
- не ходіть галявинами та лугами з високою травою.
Виходячи на природу, максимально захищайте своє тіло, у тому числі голову, одягом.
Якщо ж паразит таки вас вкусив і немає змоги звернутись по кваліфіковану лікарську допомогу, вам допоможуть наші поради про те, як правильно видалити кліща.