Вірус може спровокувати астму
Що потрібно знати, щоб не захворіти восени та взимку
Віруси можуть спровокувати і астму. Ті ж самі, що спричиняють застуду або грип. І щоб уникнути розвитку або погіршення симптомів такої вірус-індукованої астми, найпростіше — не захворіти на застуду взагалі. Як? Читайте далі.
Вірусні захворювання викликають загострення бронхіальної астми (БА) у дорослих у 40 % випадків. Це означає, що, зіткнувшись з вірусною інфекцією, організм у відповідь запускає захисну запальну реакцію. При інфекціях верхніх дихальних шляхів, таких як застуда або грип, така реакція може спричинити запалення, набряк та спровокувати надмірне вироблення слизу в дихальних шляхах.
Існують два способи, у які віруси можуть спровокувати симптоми астми:
- Перший тип вірусно-індукованої БА вражає людей, яким раніше не виставлявся діагноз бронхіальної астми. Але після вірусного захворювання у таких людей розвиваються симптоми астми, наприклад кашель та хрипи.
- Другий тип вірусно-індукованої БА вражає дітей та дорослих, які вже мають стійку астму. У цьому випадку вірус погіршує її симптоми.
Наразі незрозуміло, чи симптоми БА безпосередньо викликає атака вірусів на нижні дихальні шляхи, чи на них впливають запальні речовини, які виділяються інфікованими клітинами у верхніх дихальних шляхах.
Що викликає вірус-індуковану астму
Розвиток вірусної астми провокують декілька вірусів. Два найпоширеніших приклади — риновірус, який викликає застуду, та вірус грипу А. Найчастіше ці віруси викликають бронхоспазм (звуження дихальних шляхів) та БА.
Ще один вірус, пов’язаний з астмою, – респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), який може викликати респіраторні інфекції у дорослих та дітей. У дітей, особливо віком до двох років, РСВ може спричинити хрипи, що в рідкісних випадках може призвести до госпіталізації та навіть смерті.
За статистикою, перший епізод хрипів, пов’язаних з вірусною респіраторною інфекцією, призводить до амбулаторного лікування приблизно 15 % усіх немовлят у США, а 3 % дітей госпіталізуються.
Причому збільшення чутливості дихальних шляхів, спричинене РСВ у дітей, може іноді затримуватися на довгий час після звільнення організму від інфекції.
Що до дорослих, то РСВ може викликати хрипи та інші симптоми астми як у тих, у кого БА вже діагностована, так і у тих, хто не має її в анамнезі. Хороша новина полягає в тому, що, у дорослих, на відміну від дітей, функція дихальних шляхів зазвичай нормалізується набагато швидше, хоча запалення й може тривати кілька місяців.
Оскільки такі типи вірусних інфекцій частіше зустрічаються в певний сезон, випадки БА, спричинені вірусом, мають тенденцію до зростання та зменшення відповідно до пори року.
Наприклад, риновірус сягає піку пізньої осені, пік грипу A припадає на пізню зиму, РСВ також найчастіше зустрічається взимку.
Діагностика вірус-індукованої астми
Багато людей зі стійкою астмою можуть відчути, коли їх симптоми погіршуються. Таким пацієнтам бажано мати піклофлоуметр.
За допомогою цього портативного пристрою оцінюють роботу легень, вимірюючи пікову швидкість видиху (максимальна швидкість, з якою людина видихає після повного вдиху).
При вірус-індукованій астмі можливе суттєве зменшення швидкості пікового потоку (менше ніж 80 % від норми) без відповідних симптомів.
Якщо ви помітили значне зменшення швидкості пікових потоків у порівнянні зі звичними рівнями, що фіксуєте щодня, зверніться до лікаря.
Профілактика вірус-індукованої астми
Наразі не існує ефективних препаратів для лікування поширених вірусів, які названі вище, і запобігання нападів астми, які вони можуть спровокувати. Найкраще лікування – це профілактика:
- Щороку робіть щеплення проти грипу.
- Часто мийте руки з милом.
- Обмежуйте контакти з людьми, які мають симптоми інфекції верхніх дихальних шляхів
- Намагайтеся не торкатися очей, носа чи рота, особливо брудними руками, на вулиці, адже саме так поширюються віруси.
Лікування БА, що спричинена вірусом
Лікування вірусної астми може включати застосування бронхолітиків (лікарські засоби, що розширюють дихальні шляхи) при легких симптомах та стероїдів — для більш важких або триваліших нападів.
Доведено, що стероїдні інгалятори ефективні для лікування дорослих людей, які не страждають на астму, але мають астматичні симптоми після вірусної інфекції. Однак за відсутності в анамнезі астми ці симптоми, як правило, минають через вісім тижнів або менше.
Що важливо пам’ятати про БА, спричинену вірусом
Люди з астмою не чутливіші до вірусних інфекцій, ніж ті, у кого її немає, але ці інфекції вражають їхні гіперреактивні дихальні шляхи.
Якщо у вас респіраторна інфекція, це не означає, що у вас обов’язково буде напад астми. Зазвичай до нього призводить більше ніж один чинник. Це можуть бути інфекції, куріння або вплив алергену.
Зрештою, найефективніше, що ви можете зробити, — намагатися покращити загальний стан здоров’я. Вживайте корисну їжу, робіть фізичні вправи, регулярно відвідуйте сімейного лікаря, дотримуйтесь графіку вакцинацій, не паліть та уникайте стресів.