Кропива та настінниця – сестри із різними алергенними властивостями пилку

0 3 302

Якщо порахувати, яким пилком жителі України, особливо її центральних та північних областей, дихають найбільше, то перемогу впевнено здобуде пилок кропиви. Він реєструється у високих та у дуже високих концентраціях в атмосфері влітку та восени. Найвищі концентрації пилку цієї рослини спостерігаються з кінця червня до середини серпня.

настінниця

Проте і класичні прик-тести, які традиційно використовуються у діагностиці алергії, й новітні молекулярні методи визначення сенсибілізації пацієнтів вказують, що для жителів України, як і для мешканців інших країн світу, пилок кропиви не є алергенним.

А от близька родичка кропиви – настінниця, яка входить до родини кропивових разом із кропивою і зовні схожа на неї, для українців таки небезпечна. За даними молекулярного тесту ALEX, до її пилку чутливі до 5 % хворих на поліноз українців.

Втім, пилок настінниці викликає симптоми й у жителів інших європейських країн, де його алергенність оцінюють у чотири бали за п’ятибальною шкалою.

nettle+male+flowers+pollen

Зацвітає настінниця у травні і продовжує викидати пилок аж до жовтня. Свою назву ця рослина отримала тому, що росте біля стін різних будівель.

Рід настінниця налічує, за різними даними, від 5 до 30 видів. Найбільш розповсюдженими є настінниця розлога (Parietaria judaica L.) та настінниця лікарська (Parietaria officinalis).

Це багаторічні трав’янисті рослини, які ростуть на 10-50 см у висоту. Вони мають рожеве або червоне запушене стебло, ромбоподібне зелене листя з гладкими краями. Квіти маленькі, діаметром 3 мм, білі або рожеві, прикріплені до стебла. Плоди чорно-коричневі, блискучі сім’янки, 1,5-2 мм завдовжки.

Окрім ділянок біля стін, настінниця росте на кам’янистих сухих місцях, в ущелинах та на схилах скель, а також в чагарниках і в лісах.

Окрім Європи, настінницю можна зустріти в Африці, Азії, на Кавказі. Завезена вона також у Північну Америку.

Як визначити та лікувати алергію

Визначити, чи маєте ви сенсибілізацію до пилку постінниці, допоможе багатокомпонентний молекулярний тест ALEX2. У його панелі близько 300 алергенних екстрактів та молекул, тобто 99,9 % всіх відомих алергенів.

Алергію до пилку рослин, або поліноз, можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

 

Коментарі
Loading...