Гель-лак: викликає не лише алергію, а й рак 

0 2 333

Ультрафіолет спричиняє мутації ДНК у шкірному покриві наземних істот з того часу, як перша з них вилізла з моря на сушу. Колись в університеті, пояснюючи це студентам, наразилась на запитання: а манікюр? Адже після нанесення гель-лаку його закріплюють на нігтях за допомогою ультрафіолетового світла? Розглядаючи нарощені нігті з гелевим манікюром, студентка з Африки помітно занервувала.  І мала рацію. Останні наукові дані свідчать: манікюр може бути небезпечним — гель-лак та рак шкіри таки мають причинний зв’язок.

Чому люди надають перевагу саме гелевим манікюру та педикюру?

  • По-перше, це гарно.
  • По-друге, краса зберігається довше, ніж при нанесенні звичайного лаку.
  • По-третє, цей вид догляду дозволяє замаскувати дефекти нігтів. 

Та чи готові любителі такого виду манікюру слідувати поговірці про те, що краса потребує жертв? Адже в цьому випадку вислів перестає бути метафоричним. 

І хоча у шкідливих для здоров’я випадках з гелевим лаком частіше йдеться про алергію на акрилати, які є його основою, крім реакції гіперчутливості такий манікюр може спровокувати й розвиток онкологічного захворювання.

Чому УФ-лампи небезпечні

І причина, як вже було згадано, криється вже не в самому лаку або речовинах, які використовуються під час його нанесення, а в лампах, під якими лак сушать.

Ці лампи є джерелом УФА-випромінювання. Того самого, на яке припадає до 95 % ультрафіолетових променів, що досягають земної поверхні.

sun

Вони й спричиняють мутації у ДНК шкіри і є причиною її передчасного старіння.

Нехай вас не заспокоює напис «LED» на лампі для манікюру. Вони також є джерелами ультрафіолетового випромінювання. Причому різної інтенсивності, в залежності від типу лампи.

Так, у нашому організмі існує система виправлення мутацій, які виникають під дією ультрафіолету. Але полагоджені клітини ніколи не будуть функціонувати як нові. Відтак надмірний вплив УФ рано чи пізно може пошкодити й вашу внутрішню систему захисту від цих променів. У найважчому ж випадку розвивається рак шкіри, або меланома. 

Під час процедури гелевого манікюру та педикюру до 50 % поверхонь кистей або стоп можуть піддаватися дії УФ-променів протягом 10 хвилин. Чи є такий вплив потенційно канцерогенним? 

Актуальності питанню додає й факт відсутності чітких стандартів щодо ламп, які використовуються для сушіння гелевого лаку. Немає й обґрунтованих вимог до інтенсивності світла та часу, протягом якого клієнти можуть знаходитися під УФ-променями.

Яка з ламп безпечніша, так на око теж сказати важко. Адже інтенсивніше світло сушить нігті швидше, але глибше проникає у шкіру. А під менш активними променями шкіра знаходитиметься триваліший час. Відтак, ризикуєте отримати ту ж кількість опромінення.

Проблема постала, коли почали реєструватись перші випадки меланоми в ділянці, на яку наносять манікюр. Так, діагноз меланоми було поставлено 20-річній Кароліні Ясько, володарці титулу «Міс Іллінойс». 

Утім, зазначають лікарі, роль у розвитку захворювання міг зіграти не лише гелевий лак, а й генетична схильність Кароліни до меланоми, на яку хворіли інші члени її родини.

Отже, чи може гелевий манікюр викликати рак?

Для відповіді на це запитання американські науковці провели ряд досліджень. Висновки, які вони зробили, такі:

  1. Багаторазове використання, від 8 до 14 разів протягом 2–3,5 року, може піддавати клієнтів рівню радіації, здатному викликати пошкодження ДНК шкіри. 
  2. Хоча ультрафіолетові лампи, які використовуються для манікюру, мають різну інтенсивність, вона в цілому є низькою. Відтак потрібне багаторазове відвідування салону, щоб досягти порогу можливого пошкодження ДНК.
  3. Лампи, що використовують для гелевого манікюру та педикюру, в 11–46 разів менш небезпечні з точки зору канцерогенності, ніж сонячні промені. 
  4. Опромінення УФ під час гелевого манікюру навряд чи значно підвищить ризик раку шкіри.

Але це не означає, що такий ризик відсутній. І, як стверджують науковці, найбільше піддаються йому ті, хто починає використовувати гелевий лак у підлітковому віці. Ті, кому виповнилося 20, 30 та більше років, ризикують менше, але, знову-таки, це не означає, що вони не ризикують зовсім. 

Тож як уберегти себе від потенційного ризику під час процедури гелевого манікюру/педикюру?

Порад декілька:

  1. Надягайте рукавички, які залишають відкритими лише нігті. Існують спеціальні рукавички для манікюру, які містять полімер з діоксидом титану − ефективним сонцезахисним засобом. Або ви можете самостійно зрізати кінчики рукавичок, перш ніж надягти їх перед процедурою. Бажано, аби рукавички були темні й непрозорі. Біла бавовна, навпаки, дає слабкий захист. 
  2. Перед манікюром нанесіть на руки сонцезахисний крем широкого спектра дії з SPF 30 або вище. Бажано, аби крем був водостійким – на випадок, якщо майстер використовуватиме під час процедури мило та воду.
  3. Майте на увазі, що існує багато ліків, які можуть підвищити вашу чутливість до ультрафіолетового світла. Наприклад, антибіотики, деякі антидепресанти, певні антигістамінні препарати. Якщо ви приймаєте такі ліки, будьте особливо обережні під час манікюру чи педикюру. А краще, за можливості, відкласти процедуру до закінчення терміну лікування. 
  4. Якщо ви робите гелевий манікюр чи педикюр регулярно, витримуйте перерви між сеансами хоча б кожні декілька місяців. По-перше, нігтям потрібна можливість дихати, якої їх позбавляє лак. По-друге, так ви зможете помітити будь-які відхилення у стані нігтя або шкіри під ним. 

Зокрема, ознаками раку можуть бути:

  • коричневі або чорні смуги в нігті;
  • паличковидний малюнок на нігтях, який збільшується;
  • синяк на нігті, який не проходить та не рухається вгору в міру росту пластини;
  • відокремлення нігтя від нігтьового ложа;
  • потемніння шкіри поруч з нігтем;
  • кровоточивість нігтя або утворення на ньому вузла;
  • стоншення, розтріскування чи викривлення нігтьової пластини.

Якщо побачили одну чи декілька таких ознак, покажіть свої нігті лікарю-дерматологу.

Користуйтеся благами цивілізації розумно і з впевненістю, що не завдаєте шкоди своєму здоров’ю.

 

Коментарі
Loading...