Родина букових: продуценти помірно алергенного пилку
До родини букових (Fagaceae) належать лише дві рослини, які мають потенційно алергенний пилок, — дуб та бук. Проте, алергенність цього пилку помірна, не така висока, як у вільхи, берези та ліщини – представників родини березових.
Дуб
Дуб (Quercus L.) —могутнє дерево 20-50 м заввишки, з широкою кроною, міцними стовбуром та гілками. Його вигляд добре знайомий всім завдяки характерній формі лопатевого листя та насінню — жолудям.
Дуб цвіте від середини квітня на Півдні та до середини-кінця травня у Центрі України та на Півночі.
В Україні рід представлений дванадцятьма видами, серед яких найбільш розповсюдженим є дуб звичайний (Q. Robur L.). Зустрічаються також дуб пухнастий (Q. pubescens Willd.) та дуб скельний (Q. petraea (Mattuschka) Liebl.). Через цінну деревину дуб часто висаджують у лісництвах.
Дуб утворює велику кількість пилку, який може спричиняти алергію у місцях, де росте це дерево.
Бук
Бук (Fagus sylvatica) – дерево до 40 м заввишки, яке утворює сильні, прямі та високі стовбури. Кора бука гладенька, сріблясто-сіра, пагони червонуваті, листки по краях опушені. Плід бука – два однонасіннєві горішки в одній вкритій щетиною коробочці. У великих кількостях ці плоди слабоотруйні через вміст щавлевої кислоти.
Цвіте бук приблизно тоді ж, коли й дуб – з середини квітня на півдні та до кінця травня – на півночі України, у Кримських горах та Карпатах.
Алергенність пилку помірна і його концентрації на територіях, де бук висаджується штучно, як правило, низькі. Проте пилок бука має перехресну алергенність із пилком найближчого свого родича — дуба та інших дерев порядку букоцвіті.
Основний ареал бука – Східна, Центральна та Південна Європа. В природі в Україні зустрічається лише в Карпатах, на Закарпатті та у Прикарпатті. На решті території країни бук висаджують у ботанічних садах та парках.
Визначити, чи викликає у вас алергію пилок рослин родини букових, допоможе багатокомпонентний молекулярний тест ALEX2. У його панелі близько 300 алергенних екстрактів та молекул, тобто 99,9 % всіх відомих алергенів.
І головне: алергію до пилку можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування недуга зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.
А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.