Алергія на укуси — не головна небезпека від комарів

0 5 275

У більшості випадків почервоніння і набряклість з’являються через хвилину після того, як комар проколює шкіру. На наступний день чи через 2 доби після укусу на його місці розвивається тверда темно-червона шишка.

При загоєнні місця укусу шкіра поступово набуватиме менш червоного або рожевого відтінку, поки не повернеться до нормального кольору. Зазвичай це займає від трьох до чотирьох днів. Набряк спадає приблизно через тиждень.

Як правило, такі реакції не діагностуються як алергія до укусів комарів. Цей термін застосовується до людей з більш важкими або незвичайними реакціями.

Якою буває алергія до укусів комарів

укус-комар

Іноді у пацієнтів після укусу комара розвивається синдром Скітера ‒ надзвичайно великі області набряку, наприклад, набряк більшої частини руки або ноги. Цей синдром може виявитись через кілька годин або днів.

На відміну від нього, кропив’янка (чи поєднання кропив’янки з ангіоневротичним набряком тіла) може проявитися через кілька хвилин після укусу. Втім, це буває досить рідко.

В поодиноких випадках у людей після того, як їх покусали комарі, може розвинутись анафілаксія — найбільш серйозний тип алергічної реакції.

Хто ризикує отримати алергію до укусів комарів

mosquito

Підвищений ризик розвитку алергії до укусів комарів існує для:

  • людей, які часто перебувають на відкритому повітрі;
  • тих, у кого низький природний імунітет до комарів, наприклад, маленьких дітей або мандрівників, які раніше не піддавались укусам певного типу комарів. Зокрема, українським лікарям відомі випадки алергічної реакції українців до укусів комарів в Іспанії;
  • хворих з певними імунодефіцитами, такими як СНІД або деякі види раку (наприклад, лейкемії та лімфоми);
  • людей з алергією до домашніх пилових кліщів.

Кого комари кусають частіше

Хоча така постановка питання може видатись дивною, навіть дещо містичною, але наукою вже давно доведено, що комари частіше кусають певних людей. Це:

  • чоловіки;
  • вагітні жінки;
  • люди з надмірною вагою;
  • особи з першою групою крові;
  • люди, які виділяють більшу кількість сечової кислоти, молочної кислоти та аміаку (наприклад, спортсмени або ті, хто фізично попрацював);
  • ті, хто нещодавно випив пиво.

Від укусів комарів важливо захищатись не лише тому, що на слину цих комах можуть спостерігатись токсичні й алергічні реакції. Небезпека в тому, що комарі переносять малярію, навіть в українському кліматі. Це стосується так званих малярійніх комарів, які трапляються рідше.

Проте звичайні комари, укуси яких знайомі якщо не всім, то більшості з нас, є переносниками паразитичних вірусу Західного Нілу і його варіантів, що можуть виникнути де завгодно, а також паразитичних гельмінтів – філярій.

Філяріози реєструються в Україні щороку. Перенесені комарами личинки філярій розвиваються у дорослих тонких і довгих червів, які можуть жити під шкірою. Ось чому укусів комарів потрібно всіляко уникати: в першу чергу за допомогою репелентів та одягу, що вкриває якомога більше тіла.

Як захиститись від укусів

Пам’ятайте, що комарі найбільш активні в сутінках та на світанку, а самки комарів відкладають яйця на поверхню стоячої води. Відтак, люди, що живуть у вологому тропічному кліматі або біля водойм, піддаються більшому ризику укусів.

girl

Висновки:

  • Уникайте місць життя та розмноження комарів, таких як болота, озера та ділянки з високою травою.
  • Не давайте воді у басейні застоюватись: вчасно міняйте або обробляйте хлором. Змінюйте воду, у якій стоять зрізані квіти.
  • Вдягайте сорочки і брюки з довгими рукавами, а також закрите взуття замість шльопанців, якщо плануєте перебувати на території, де живуть та розмножуються комари.
  • Комарів приваблює запах тіла, температура шкіри та високі концентрації вуглекислого газу. Обмежуйте активні фізичні вправи і контролюйте пітливість у місцинах, де багато комарів.
  • Саме тому не треба вдягати одяг темних або яскравих кольорів. У першому випадку ви ризикуєте більше спітніти, у другому – можете привабити комарів яскравим кольором, який комахи розрізняють.
  • Не користуйтесь одеколонами та ароматичними лосьйонами перед тим, як вийти на вулицю.
  • Наносьте, попередньо проконсультувавшись з лікарем, на відкриті ділянки шкіри дерматологічно протестовані репеленти.
  • Якщо дозволить лікар, можна обробляти верхній одяг, намети та інші тканини, які не прилягають до шкіри, інсектицидами.
  • Не допускайте проникнення комарів у оселю. Закривайте вікна, використовуйте фіранки та протимоскітні сітки. Використовуйте для провітрювання кондиціонер.
  • Якщо хочете подрімати на природі, спіть під сіткою від комарів.
  • Дізнайтесь, чи є у країнах, куди ви подорожуєте, ризик переносу хвороб комарами. Проконсультуйтесь з лікарем та отримайте рекомендації щодо профілактичних заходів.

Алергія до укусів комарів виліковна

Єдиним методом профілактики та лікування алергії є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Ще одна назва цього  методу — алергенна імунотерапія (АІТ). Вона не є застосовною для всіх видів алергії, проте укуси комарів – виключення.

Як і алергія до укусів бджіл, шершнів, ос, алергія до укусів комарів піддається лікуванню за допомогою АІТ.

Щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості.

Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ може лише лікар − після відповідної діагностики.

 

Коментарі
Loading...