Вживання алкоголю під час пандемії COVID-19
Існують твердження, що вживання алкоголю може захистити людей від SARS-CoV-2, який викликає COVID-19. Це неправда. У цій статті будуть обговорені міфи та факти щодо вживання алкоголю та COVID-19. Ми також пояснимо, як споживання алкоголю впливає на психічне здоров’я, та обговоримо деякі способи лікування симптомів депресії та тривоги.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), алкоголь не захищає від інфекції чи хвороб, пов’язаних із COVID-19. Насправді більш ймовірно, що вживання алкоголю може збільшити шанс розвитку важкої хвороби внаслідок інфікування коронавірусом.
Проте вже розповсюдилось чимало міфів щодо споживання алкоголю та SARS-CoV-2.
Міф 1: вживання алкоголю може знищити вірус
Факт: алкоголь не знищує SARS-CoV-2.
При високих концентраціях алкоголю, таких як 60–90 %, можливе знищення деяких форм бактерій і вірусів. Проте алкоголь вбиває віруси тільки на шкірі.
Вживання спиртних напоїв не зменшує ймовірність зараження SARS-CoV-2 або розвитку важкої хвороби через COVID-19.
Міф 2: споживання алкоголю стимулює імунну систему
Факт: алкоголь може згубно впливати на імунітет.
Згідно з ВООЗ, алкоголь не відіграє ніякої ролі в підтримці імунної системи для боротьби з вірусною інфекцією. Це стосується спиртних напоїв будь-якої концентрації.
Втім, цілком можливо, що надмірне вживання алкоголю може навіть нашкодити імунній системі.
Міф 3: пари алкоголю при диханні вбивають вірус в повітрі
Факт: алкоголь не дезінфікує ротову порожнину і не забезпечує захист.
Алкогольні пари при видиху не забезпечують захист від вірусу в повітрі. Вживання алкоголю не знизить ризик зараження.
Алкоголь та імунна система
Алкоголь може негативно впливати на імунну систему. Також алкоголізм може підвищити ризик виникнення деяких інфекційних захворювань, таких як пневмонія та туберкульоз.
Згідно зі статтею в журналі Alcohol Research, опублікованій у 2015 році, алкоголь може перешкоджати нормальній роботі імунних клітин. Він знижує здатність імунної системи опиратися інфекціям. Алкоголь також може викликати запалення, ще більш послаблюючи імунну систему.
Люди, у яких важкий перебіг COVID-19, схильні до ризику розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС). Це відбувається, коли рідина заповнює повітряні мішечки в легенях (альвеоли), впливаючи на постачання організму киснем. Наслідки гострого респіраторного дистрес-синдрому можуть бути небезпечними для життя.
Згідно з дослідженням наукового журналу JAMA Internal Medicine, з 201 пацієнта з пневмонією, викликаною COVID-19, у 41,8 % розвинувся ГРДС.
Алкоголь, як і вірус, також збільшує шанс розвитку цього синдрому.
Алкоголь та психічне здоров’я
Під час пандемії COVID-19 люди можуть відчувати вищий рівень стресу, депресії та тривоги. Також з’являється більше вільного часу. І все це може призвести до того, що деякі люди почнуть споживати більше алкоголю.
Щоб функціонувати як зазвичай, мозок повинен підтримувати нейромедіаторний баланс. Алкоголь може порушити його.
Надмірне вживання алкоголю може призвести до проблем з психічним здоров’ям, наприклад до депресії. Або погіршити той стан, що вже існує.
Алкоголь також може погіршити симптоми тривоги з плином часу. Близько 20 % людей з соціальним тривожним розладом відчувають його саме через вживання спиртних напоїв.
Як впоратися із депресією та тривогою
Хоча деякі люди звертаються по розраду до алкоголю, існує багато інших способів впоратися з депресією та почуттям тривоги.
Дехто може знайти підтримку у психотерапії. Вона використовує різні методи, щоб допомогти людині зрозуміти й змінити її образ мислення і поведінку.
Існують доступні ліки проти депресії та тривоги. Наприклад, антидепресанти. Але треба зважати, що вони зазвичай дають ефект через 2 – 4 тижні приймання.
Для лікування тривоги лікарі призначають й інші види ліків. Наприклад, бета-адреноблокатори допомагають контролювати фізичні реакції, викликані тривожністю, зокрема прискорене серцебиття.
Також може бути ефективним внесення змін до способу життя. Наприклад, допомогти зменшити симптоми стресу можуть регулярні фізичні вправи і медитація як метод зняття нервової напруги. Також важливо не допустити почуття ізоляції — спілкуйтесь з родиною та друзями, коли це можливо.
Як алкоголь взаємодіє з ліками
Змішування алкогольних напоїв з деякими ліками може викликати або погіршити певні симптоми. Зокрема, можливі:
- нудота,
- блювота,
- головні болі,
- сонливість,
- запаморочення і млявість,
- непритомність,
- втрата координації.
Ці симптоми можуть виникати через одночасне вживання спиртних напоїв та поширених безрецептурних болезаспокійливих, а також деяких ліків проти застуди та алергії.
Завжди перевіряйте інструкцію до ліків, щоб знати про наслідки їхньої взаємодії з алкоголем.
Етанол може також перешкоджати тому, щоб лікарські засоби діяли на організм належним чином. Наприклад, він уповільнює або пригнічує ефективну роботу деяких антибіотиків.
У серйозніших випадках взаємний вплив алкоголю та ліків може викликати кровотечу і проблеми з внутрішніми органами. Наприклад, змішування етанолу з ібупрофеном або парацетамолом спричиняє проблеми зі шлунком й ураження печінки.
Отже:
Алкоголь не забезпечить вам захист від SARS-CoV-2, не знизить ризик зараження або розвитку важких захворювань, пов’язаних із COVID-19.
Насправді ймовірніше, що вживання алкоголю та COVID-19 пов’язані протилежним чином: надмірна кількість спиртного згубно вплине на ваш імунітет й підвищить ризик важкого перебігу коронавірусної хвороби.
Алкоголь може спричинити або погіршити певні психічні стани під час пандемії, а при вживанні одночасно з лікарськими засобами — викликати щонайменше неприємні побічні симптоми.