Чи можна робити щеплення людям з ослабленим імунітетом?
Кількість випадків COVID-19 залишається значною, а різні країни накривають наступні хвилі пандемії. Тож експерти вивчають переваги вакцинації від COVID-19 і ревакцинації. Зокрема те, якою має бути вакцинація людей з ослабленим імунітетом.
Втім, людям з пригніченою імунною системою конкретні відповіді можуть бути надані нескоро. Таким пацієнтам доцільно проводити вакцинацію, однак їхня пригнічена імунна система може не забезпечити надійний захист.
В результаті багато людей з ослабленим імунітетом хочуть знати, чи можна їм робити щеплення.
Люди з ослабленим імунітетом мають вищий ризик виникнення інфекційних захворювань
Крім того, деякі пацієнти з ослабленим імунітетом також мають слабшу імунну відповідь на багато інших вакцин, включаючи вакцини проти COVID-19.
Відтак пацієнти з ослабленим імунітетом піддаються більшому ризику не тільки важчого перебігу COVID-19, а й інших інфекцій, здатних призвести до госпіталізації або смерті.
Госпіталізація або смерть через важкі раптові інфекції вкрай рідкісні серед повністю вакцинованих. Але вони ймовірніші у пацієнтів з ослабленим імунітетом. Це ще одна причина важливості вакцинації.
Коли ми вакцинуємось, ми також допомагаємо захистити нашу нещеплену сім’ю, друзів і сусідів. А також тих членів наших сімей і спільноти, які були вакциновані, але мають ослаблений імунітет.
Це, зокрема, пацієнти з онкологічними захворюваннями, після трансплантації та інші, хто приймають ліки для пригнічення імунної системи.
Основне захворювання перешкоджає формуванню імунітету після вакцинації при імунодефіциті
До людей з ослабленим імунітетом належать, в тому числі:
- пацієнти зі злоякісними новоутвореннями, які отримують хімієтерапію;
- хворі на ВІЛ, який погано контролюється;
- люди з множинною мієломою.
Люди з ослабленим імунітетом часто не продукують імунну відповідь у вигляді антитіл або Т-клітинної відповіді через своє основне захворювання. Таким чином, вони неадекватно реагують на звичайну, двоетапну вакцинацію. І з цієї причини їм може знадобитися ревакцинація третьою, бустерною дозою вакцини.
Недавні дослідження показують: хоча пацієнти зі «специфічними імунологічними станами» вважаються пріоритетом для імунізації, люди з аутоімунними захворюваннями та ті, які отримують імунодепресанти й протипухлинну терапію, потребують особливої уваги.
Відтак у серпні 2021 р. американський Центр з контролю захворювань CDC випустив рекомендації щодо вакцинації від ковіду для людей зі зниженою функцією імунної системи. Там він рекомендує їм для формування кращого імунітету отримувати третю, бустерну дозу вакцини. Зокрема, вакцин мРНК.
Логіка у прийнятті цього рішення така: оскільки ця група не мала адекватної імунної відповіді на першу вакцинацію, у них все ще може не сформуватись й ідеальна відповідь на повторну бустерну дозу. Але вона підсилить вже сформований імунітет.
Чи безпечна бустерна вакцинація?
На питання про те, чи представляє бустерне щеплення будь-який ризик для людей з ослабленим імунітетом, фахівці кажуть, що минулі дослідження не показали причин для серйозного хвилювання.
Зараз проводиться безліч досліджень для оцінки безпеки та імуногенності бустерів. При цьому не очікується серйозних проблем з їх безпекою.
Що стосується людей зі здоровою імунною системою, то у них бустерні дози застосовуються для ревакцинації від інших хвороб. Але надійних даних про безпеку бустерних доз вакцини COVID-19 поки немає.
Отже:
При вакцинації від коронавірусної хвороби для формування достатнього рівня захисту у людей з нормальною функцією імунної системи потрібно провести два щеплення більшістю типів вакцин.
У осіб з ослабленим імунітетом ефект пропонується закріпити за допомогою ревакцинації додатковою, бустерною дозою.
Вважається, що додаткова вакцинація людей з ослабленим імунітетом підсилить їх імунітет, який може бути частково сформованим внаслідок попередніх планових щеплень.
Рішення про введення бустерної дози необхідно додатково узгоджувати із лікарем.