Свербіж піхви: симптоми, профілактика, лікування
Свербіж піхви може бути викликаний багатьма факторами. Починаючи від доброякісних станів, таких як контактний дерматит і закінчуючи дріжджовим вагінозом, трихомоніазом, кістою бартолінової залози й навіть раком статевих органів.
Про те, що може вразити вашу інтимну зону та як з цим боротись, читайте далі.
Трохи про анатомію жіночих статевих органів.
- Вульва складається з декількох шарів, котрі захищають статеві органи й сечовипускний отвір. Зовнішні, або великі губи вульви вкриті лобковим волоссям і містять жир, котрий допомагає пом’якшувати шкіру цієї ділянки.
- Всередині великих статевих губ знаходяться тонкіші й ніжні ділянки шкіри, котрі називаються малими статевими губами. Саме вони, поєднуючись зверху, утворюють клітор.
- Як великі, так і малі статеві губи складаються з еректильної тканини, котра може наповнюватись кров’ю. Ділянка між малими статевими губами має отвір для уретри та піхви, а ще бартолінові залози — вони знаходяться по обидва боки від вагіни й виділяють спеціальний секрет.
Тканина між входом в піхву та анусом — це проміжність. Вона не є частиною вульви, але проблеми, пов’язані з проміжністю, відбиваються й на вульві.
Причини свербежу статевих губ
Викликати подразнення статевих губ можуть:
- Менопауза або гормональні препарати. Різка зміна гормонального фону, викликана менопаузою або ліками, такими як протизапліднювальні таблетки, веде до зменшення вагінальних виділень, викликає подразнення та сухість.
- Зміна гормонального фону викликає і свербіж піхви під час місячних.
- Пітливість: піт, який накопичується при носінні тісного одягу або після тренувань, як правило, викликає свербіж та подразнення.
- Бактеріальні інфекції, наприклад сечовивідних шляхів, викликають біль та свербіж.
- Алергія або дерматит: реакції на мило, креми або інші хімічні речовини.
- Екзема. Це захворювання шкіри виявляється на будь-якій ділянці тіла, включаючи вульву.
- Псоріаз статевих органів. Вражає приблизно 30-60 % пацієнтів з цією недугою.
- Склеротичний лишай: викликає появу невеликих ділянок білої шкіри навколо геніталій.
- Інфікований фолікуліт або вросле волосся (як правило, через бриття).
- Червоний плаский лишай — запалення шкіри, котре викликає її лущення та висипання.
- Дріжджові інфекції (молочниця). Зазвичай викликають свербіж піхви, подразнення, виділення. Зустрічаються у 75 % жінок і можуть бути спровоковані цукровим діабетом, прийманням антибіотиків чи протизаплідних засобів, зниженим імунітетом.
- Інфекції, котрі передаються статевим шляхом: більшість з них викликають подразнення вульви. Як правило, це хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, гострокінцеві кондиломи й генітальний герпес.
- Бактеріальний вагіноз: уражає приблизно 30 % жінок дітородного віку. Викликається дисбалансом бактерій у піхві. Симптоми включають набряк статевих губ, зелені або сірі виділення з запахом риби. Фактори, які впливають на це захворювання: спринцювання, часта зміна сексуальних партнерів.
- Кіста бартолінової залози. Коли їх протоки блокуються, це викликає набряк у піхві та навколо неї. Захворювання може призвести до інфекції, болю та накопичення гною.
- Рак вульви. Супроводжується постійним свербежем, поколюванням, кровотечею, почервонінням або зблідненням шкіри, появою висипань, шишок або виразок, біллю в ділянці тазу.
Діагностика свербежу піхви
При появі будь-якого із зазначених симптомів слід звернутись до лікаря-гінеколога. Діагностика проводиться так:
- Лікар складе медичний та сексуальний анамнез.
- Збере повний список симптомів.
- Проведе фізичний огляд.
- Візьме мазок та зразок тканин з піхви.
Подальші дослідження призначаються в залежності від індивідуальних симптомів й попередніх результатів аналізів.
Звернутись до лікаря негайно потрібно при свербежі та набряку статевих губ, коли безрецептурні мазі не діють, набряк збільшується і супроводжується одним з таких факторів:
- поява горбків на статевих губах;
- посилення болю та неприємного запаху з піхви;
- поява незвичних виділень.
Чому не слід займатись самолікуванням?
Коли виникає свербіж піхви, жінки відразу списують це на дріжджову інфекцію і починають лікуватись безрецептурним протигрибковим кремом. Цього ні в якому разі не слід робити, адже перелік причин, котрі викликають цей симптом, займе не одну сторінку.
Крім того, використовуючи протигрибкові засоби, можна лише поглибити проблему. Гриби, що зазвичай є у піхві в невеликій кількості, можуть стати резистентними до ліків і розмножитись ще більше. А самі протигрибкові засоби містять консерванти, котрі стимулюватимуть наявне подразнення.
Тому дуже важливо звернутись до гінеколога або дерматолога. Фахівці проведуть діагностику та поставлять правильний діагноз.
Іншою поширеною реакцією жінок, які стикаються з виділеннями з піхви або з її свербежем, є занадто енергійне миття цієї ділянки тіла. Така поведінка продиктована припущенням, що часті гігієнічні процедури продезінфікують піхву і видалять подразники. Але агресивне очищення, навпаки, здатне посилити свербіж.
Тому поки проблему не діагностовано, краще зберігати звичайний режим гігієни інтимної зони.
Лікування та профілактика
В більшості випадків лікування залежить від того, що викликає набряк та свербіж статевих губ.
Якщо у вас грибкова інфекція, лікар порадить використання безрецептурних протимікозних кремів. При бактеріальних інфекціях доведеться вживати антибіотики.
При кісті бартолінової залози можуть знадобитись розтин, дренування або видалення її хірургічним шляхом.
Для попередження набряку спробуйте такі засоби:
- Прикладіть прохолодний компрес.
- Якщо відчуваєте набряк та біль, прийміть декілька теплих ван та випийте знеболювальне.
- Не носіть тісний одяг. Особливо коригувальну білизну чи колготки. Тісний одяг виділяє тепло й обмежує потік повітря. Це сприяє розмноженню бактерій та грибків.
- При чутливості до мийних засобів замініть їх на гіпоалергенні.
- Використовуйте мастила для зменшення тертя під час статевого акту.
- Додайте до свого раціону йогурти з живими активними культурами й пробіотиками.
- Використовуйте вагінальні креми на основі трав.
Уникайте спринцювання. Це може порушити баланс бактерій у піхві.
Висновки
В більшості випадків набряк та свербіж піхви не свідчать про серйозне захворювання. Але якщо вони тривають занадто довго і супроводжуються больовим синдромом, виділеннями, появою горбочків, негайно зверніться до гінеколога.
Головне — не затягувати процес лікування, інакше симптоми можуть посилитись і час реабілітації виявиться набагато довшим.