Астма та алергія частіше зустрічаються у підлітків, які пізно лягають спати
Відомо, що сон і його гормон мелатонін впливають на перебіг астми. Тому вчені вирішили з’ясувати, чи може астма у підлітків бути пов’язаною зі звичкою лягати спати пізно чи рано.
Це перше дослідження, яке вивчає, як індивідуальні уподобання сну впливають на ризик виникнення бронхіальної астми саме у підлітків. Науковці стверджують, що отримані дані визначають важливість часу сну для молодих людей цього віку. І відкривають новий привід для вивчення того, як сон впливає на здоров’я дихальної системи у підлітків.
Результати дослідження, опублікованого в Європейському респіраторному журналі, стверджують: підлітки, які пізно лягають спати й пізно встають вранці, з більшою ймовірністю страждають на бронхіальну астму (БА) та алергію, ніж ті, хто лягає і прокидається раніше.
У «сов» ризик БА підвищений втричі
У дослідженні поширеності та чинників ризику астми й захворювань, пов’язаних з алергією у підлітків, взяли участь 1 684 дитини. Їм було 13-14 років і проживали вони в Західній Бенгалії (Індія).
Кожного учасника питали про хрипи, астму або симптоми алергічного риніту, такі як нежить і чхання.
Їм було поставлено ряд питань, щоб визначити, до якого типу вони належать за біоритмом: вечірнього, ранкового або проміжного. Зокрема, підлітків питали:
- в який час вечора або ночі вони схильні відчувати втому;
- коли їм частіше хочеться прокидатися;
- наскільки втомленими вони відчувають себе з самого ранку.
Дослідники порівняли симптоми підлітків з їхніми уподобаннями щодо сну, беручи до уваги інші фактори. Ті, що, як відомо, впливають на астму та алергію. Наприклад, де живуть учасники та чи курять вони або члени їх родин.
Дослідники виявили, що шанс захворіти на астму у тих підлітків, які вподобали лягати спати пізно, в порівнянні з тими, хто лягав раніше, був приблизно в 3 рази вищий
Також вони виявили, що у першої групи був у 2 рази вищий ризик розвитку алергічного риніту.
Розбалансований синтез мелатоніну та астма у підлітків
Науковці впевнені, що отримані ними результати вказують на зв’язок між часом засинання й астмою та алергією у підлітків.
Не можна бути впевненими в тому, що пізній сон викликає астму. Але відомо, що у тих, хто лягає пізно, гормон сну мелатонін часто «розсинхронізований». Це може, своєю чергою, впливати на формування алергічних реакцій у підлітків.
Вчені пов’язують звички молоді із впливом світла мобільних телефонів, планшетів та інших пристроїв, з якими вони засиджуються до ночі. Можливо, заохочення підлітків відкласти пристрій і лягти спати трохи раніше допомогло б зменшити ризик астми та алергії.
Що далі?
Вивчення цього зв’язку продовжиться. Друга фаза дослідження запланована на 2028-29 роки. Це означає, що можна буде повторити дослідження з новою групою і побачити, чи відбулися будь-які зміни у звичках сну підлітків та їхньому респіраторному здоров’ї.
Дослідники також сподіваються кількісно оцінити свої висновки, зробивши об’єктивні вимірювання функції легенів і часу сну учасників.
Давно відомо, що хороший сон важливий для фізичного і психічного здоров’я. Тому батьки повинні заохочувати дітей до правильного режиму ночного відпочинку.