Як впоратися з алергічною астмою? Тест
Астма — підступна хвороба, і вплив алергічної астми на ваш організм з часом може змінюватися. Це призводить до коливань емоцій і до труднощів в управлінні своїм станом. Тому важливо слідкувати за собою і не забувати про психічне здоров’я.
Щоб краще зрозуміти, наскільки ефективно ви керуєте своїм психічним здоров’ям, дайте відповідь на сім питань тесту.
Фізичні наслідки бронхіальної астми часто очевидні, а психічні — ні. Звичним явищем можуть стати відчуття осуду через хворобу, неможливість виконання певних завдань і розуміння, що виникли проблеми на роботі або в особистому житті. Але у періоди загострення симптомів астми такі почуття набувають особливого значення.
Відтак негативні емоції можуть призвести до погіршення фізичного стану при астмі, зокрема алергічній, і ускладнити керування загальним здоров’ям.
Розміщений нижче тест не призначений для діагностики психічного стану. Але він може стати відправною точкою, щоб оцінити вплив алергічної астми на ваше життя. Та для пошуку медичної допомоги, яка відповідає вашим потребам.
1.Чи відчували ви за останні 2 тижні більше симптомів або нападів астми, ніж зазвичай?
- Ні, мене це не турбувало.
- Я помітив дещо більше симптомів чи нападів, ніж зазвичай.
- В мене було декілька важких нападів, при яких я використовував інгалятор.
- Напади відбуваються майже щодня або частіше і потребують застосування інгалятора.
Якщо ви ствердно відповіли на питання 2-4, а особливо на 3 та 4, то зауважте, що частіші напади астми можуть негативно вплинути на якість вашого життя. Вони можуть лякати. Особливо якщо трапляються часто і вимагають застосування інгалятора.
Напади астми також можуть заважати вам займатися різними видами діяльності, наприклад бігом. Хворі уникають фізичної активності з побоювання, що у них може статися новий напад.
Вплив алергічної астми також може негативно позначитись на вашій роботі. Наприклад, якщо вона пов’язана з поїздками, ви можете турбуватися, що не зможете швидко звернутися по допомогу в разі потреби.
Своєю чергою ці проблеми та їх розуміння можуть призвести до тривоги, зниження якості життя і навіть депресії. Робота з лікарем зменшить напади та з часом поліпшить загальне самопочуття.
При алергічній астмі ваші думки та душевний стан можуть впливати на багато речей у вашому житті, навіть якщо ви не відразу це усвідомите. Подумайте, чи помітили ви які-небудь зміни у повсякденних звичках або в інших сферах?
2. Чи змінився ваш сон? Ваш загальний стан? У вас менше інтересу до занять, які вам раніше подобалися? Ви помітили будь-які зміни у думках про себе?
- Ні, я не помітив змін.
- Так, є деякі зміни.
- Так, помітні значні зміни.
Якщо ви обрали останні варіанти, то, мабуть, помічаєте, що час від часу вночі порушується ваш сон. Особливо якщо ви недавно пережили негативну або важку подію. Наприклад, напад астми.
Серйозніші зміни у харчуванні, режимі сну та відпочинку або загальному стані говорять про те, що вам було б корисно отримати допомогу і підтримку спеціалістів, щоб відчувати себе краще.
І це не обов’язково може бути лікар-алерголог або пульмонолог. Скоригувати ваш стан може й лікар функціональної медицини. Вона спрямована на усунення основних причин захворювань та покращення загального стану.
3. Ви свідомо уникали місць, які вам подобаються, наприклад, парку, тому що боїтеся нападу астми?
- Ні, я не відчуваю жодного занепокоєння щодо цього.
- Зрідка, можливо, раз на тиждень чи рідше.
- Так, три та більше разів на тиждень.
- Так, більшу частину часу.
Люди з алергічною астмою іноді уникають відвідувати місця, які їм раніше подобалися, тому що побоюються нового нападу. Згодом така поведінка і такі страхи можуть призвести до соціальної ізоляції, розвитку тривожних або депресивних симптомів.
Дотримання плану лікування, спрямованого на усунення ваших симптомів, знизить кількість нападів. І хоча завжди розумно якнайкраще уникати тригерів астми, сам страх йти куди-небудь через те, що у вас станеться напад, може бути емоційно важким. Обговоріть зі своїм лікарем варіанти лікування та будь-які питання щодо уникнення тригерів.
4. Ви свідомо відмовилися від занять, які вам подобаються, через страх нападу астми? Наприклад, від прогулянок або роботи на вулиці?
- Ні, я не турбуюсь через це.
- Зрідка, можливо, раз на тиждень чи рідше.
- Так, три та більше разів на тиждень.
- Так, більшу частину часу.
Коли люди з алергічною астмою через страх нападу відмовляються від занять, які їм подобаються, це може призвести до соціальної ізоляції й розвитку тривожних або депресивних симптомів. Розмова з лікарем — перший крок до плану лікування, який допоможе краще впоратися з вашими симптомами. Якщо вони будуть добре контрольованими, у вас буде менше нападів астми. Або не буде взагалі.
Пам’ятайте: хоча уникати тригерів астми розумно, важливо також відчувати емоційну безпеку. Якщо спроби запобігти впливу тригерів викликають у вас почуття страху та дискомфорту, настав час поговорити зі своїм лікарем.
5. Чи є у вас які-небудь побоювання з приводу вашого емоційного чи психічного благополуччя? Якщо так, то як довго ви переймаєтесь через це?
- Ні, жодного занепокоєння щодо цього.
- Лише декілька днів.
- Останні тиждень-два.
- Тижні 2-4.
- Більше ніж місяць.
Чим довше триває проблема, тим більше вона може вплинути на ваше загальне психічне здоров’я. Деякі невдачі в житті здатні засмутити на кілька днів. Але симптоми, які тривають довше тижня, можуть викликати занадто сильне занепокоєння.
6. За шкалою від 1 до 10 просто зараз оцініть своє загальне психічне благополуччя. Вважайте 1 за «дуже негативне, занепокоєний своїм станом», а 10 — «дуже позитивне, задоволений своїм станом».
- Від 8 до 10.
- Від 5 до 7.
- Від 2 до 4.
- 1.
Деякі життєві ситуації викликають занепокоєння незалежно від того, пов’язані вони з вашим фізичним здоров’ям чи ні. Наприклад, недавній розрив відносин може перевернути ваш світ з ніг на голову і викликати сильні емоції.
Смерть рідної людини може викликати сильне горе, з яким важко впоратися. А іноді ви починаєте сумувати, навіть якщо у вашому житті нічого поганого не трапилося.
При астмі може бути ще важче адаптуватися до нових змін або обмежень. З якої-небудь причини ви відчуваєте себе погано і засмучені? Розмова зі спеціалістом з психічного здоров’я або сімейним лікарем допоможе дізнатись, що треба зробити, щоб ви почувалися краще.
7. Чи спричинили ваші почуття або загальний психічний стан будь-які проблеми у важливих сферах?
- Ні, я не відчуваю стурбованості чи будь-яких порушень.
- Так, в моєму особистому житті.
- Так, в кар’єрі й особистому житті.
- У всьому.
Навіть коли ви пригнічені чи засмучені, це може не впливати негативно на інші аспекти вашого життя. Але ви маєте непокоїтись, коли помітите, що ваші почуття або загальний психічний стан погіршують здатність нормально функціонувати щодня.
Наприклад, слід звернути увагу, якщо ви відчуваєте порушення в соціальному аспекті (як ви взаємодієте з іншими людьми), професійному аспекті (здатність виконувати обов’язки, пов’язані з роботою) або в інших важливих областях, таких як сімейне життя.
Якщо, відповідаючи на питання тесту, ви переважно обирали відповіді 3 та 4, вам потрібно уважніше поставитись і до свого емоційного стану, і до лікування астми.
Важливо, що ефективність такого лікування забезпечується не лише кваліфікацією лікаря. Успіх терапії залежить від довіри пацієнта до лікаря та дотримання призначеного лікування.
Знайти спеціаліста, якому довіряєте, та отримати допомогу стосовно різних аспектів свого психічного та емоційного здоров’я ви завжди зможете у клініці FxMed.