Брак імуноглобуліну E може свідчити про наявність ракової пухлини

0 2 844

Підвищений рівень імуноглобуліну E (IgE) в сироватці крові традиційно пов’язують з наявністю алергічних захворювань, паразитів або специфічними імунологічними порушеннями. Водночас підвищений рівень IgE може справляти захисну дію, якщо в організмі росте злоякісна пухлина. 

А от дуже низький рівень IgE, як показують результати останніх досліджень, може бути ознакою онкологічного процесу в організмі. Тобто брак цього імуноглобуліну здатен свідчити про наявність ракової пухлини.

Сучасна наука накопичує все більше доказів того, що онкологічні процеси в організмі контролюються, в тому числі — імунною системою. І все більше даних свідчать про те, що ключову роль в імунному контролі за пухлинами відіграє IgE. 

Синтез IgE захищає від раку

Встановлено, що імунні клітини, які продукують рецептори IgE, проникають у щільні ракові пухлини. Внаслідок цього запускаються процеси цитотоксичності (некрозу у злоякісних клітинах), а також руйнування ракових клітин. 

Протипухлинні антитіла індукують цитотоксичну активацію Т-клітин, яким належить одна з провідних ролей в імунній системі людини. Таким чином, клітини, що синтезують IgE, опосередковано допомагають й побороти рак. 

Зокрема, науковці повідомляють, що у людей з пухлинами голови та шкіри спостерігається більша у порівнянні зі здоровими кількість клітин, які продукують IgE у слизових оболонках.

А активність при раку легенів гена MS4A2 (має високу спорідненість до імуноглобуліну E) на рецепторах опасистих клітин, які проникли у пухлину, пов’язана зі сприятливим прогнозом протікання хвороби. Активність названого гена була навіть співвіднесена із вродженими протипухлинними імунними реакціями.

Чи означає низький IgE гіршу опірність раку?

Відтак виникає запитання: чи дійсно люди з дуже низьким або невизначеним рівнем IgE мають більший ризик розвитку злоякісних процесів. 

Так, у декількох епідеміологічних дослідженнях, що оцінювали взаємозв’язок між рівнем IgE та раком, було виявлено, що пацієнти з вищим рівнем IgE мають менший ризик хронічного лімфолейкозу, множинної мієломи або гліоми. 

Їх порівнювали з тими пацієнтами, чиї показники IgE знаходились у нижній третині значень серед усіх учасників експерименту. Або з особами, чий сумарний показник IgE був нижчим ніж 100 k U/L.

Паралельно ретроспективні дослідження, що були спеціально зосереджені на взаємозв’язку між наднизьким рівнем імуноглобуліну E та злоякісними захворюваннями, виявили, що у людей з дефіцитом IgE (IgE <2,5 k U/L) спостерігаються вища частота та ризик встановлення діагнозу будь-якого злоякісного процесу.

Низький рівень IgE та рак: що відомо 

Не з’ясовано, чи є низький рівень IgE або його відсутність причиною розвитку злоякісного процесу. І чи можна спиратися на цей показник ще до того, як злоякісність стане клінічно очевидною. 

Не виключено також, що дефіцит IgE розвивається з інших, невідомих причин, і низький рівень IgE є частиною імуномодулюючої реакції, що пов’язана з підвищеною чутливістю до злоякісності.

Той факт, що наднизький рівень імуноглобуліну E може бути пов’язаний з вищим ризиком злоякісності, також підтверджується різними дослідженнями на мишах. Наприклад, у мишей з дефіцитом IgE-, FcεRI- та IL-4 після впливу канцерогену рак шкіри розвивався значно швидше, ніж у диких мишей.

Аналогічно карциноми молочних залоз зростали значно швидше у мишей з низьким рівнем IgE.

Таким чином, на сьогодні встановлено зв`язок між дефіцитом або відсутністю IgE та злоякісними захворюваннями. Але потрібні додаткові дослідження, щоб визначити, є такий дефіцит наслідком онкологічного процесу чи виникає з інших причин.

Коментарі
Loading...