Симптоми сезонної алергії пов’язані із тривожністю, депресією та навіть істерією

0 1 920

Якщо ви один із мільйонів людей, які з весни до осені чхають, кашляють і постійно використовують носовичок, можливо, вам буде цікаво дізнатися, що на перебіг сезонної алергії впливає тривожність.

Нещодавно європейські вчені оприлюднили результати дослідження, яке встановлює зв’язок між алергією та психологічним станом у європейців

Декількома роками раніше подібне дослідження було виконане й в Україні. Воно довело, що українські хворі на поліноз також мають змінений психологічний профіль особистості, зокрема – під час цвітіння рослин.

Ваша алергія пов’язана зі станом психіки

Дослідження у Німеччині виявило, що з психологічним здоров’ям людей можуть бути пов’язані різні види алергії. І цілорічні, такі як чутливість до алергенів тварини чи  харчових продуктів. І сезонні, викликані пилком рослин.

Також було встановлено, що люди з генералізованими тривожними розладами частіше мають симптоми сезонної, а не цілорічної алергії.

Найдивнішим було те, що вчені виявили різницю між психосоматичним станом пацієнтів при різних видах алергії.

Так,

тривожність позитивно корелювала з сезонною алергією, але була негативно пов’язана з симптомами алергії, виникнення яких не залежить від пори року. 

А от депресія більше спостерігалась у людей, які переживають алергію протягом цілого року.

Під час дослідження команда вчених опитала 1782 людини в Аугсбурзі (Німеччина), віком від 39 до 88 років:

  • трішки більше ніж 25 % з них сказали, що відчувають симптоми алергії;
  • близько 7,7 % повідомили, що мають цілорічну алергію; 
  • трохи більше ніж 6 % опитуваних страждали від сезонної алергії; 
  • інші форми алергічних реакцій мали 13,6 %.

Лікарі вважають, що відмінність у психологічних станах людей з різними типами алергії виникає через вимушено різний спосіб життя. Людям з цілорічною алергією доводиться пристосовуватися, до, наприклад, постійної боротьби з чутливістю до арахісу, тож необхідні заходи та певний психологічний настрій стають частиною їх повсякденного життя.

А от якщо ви маєте справу з алергією на пилок лише один чи два рази на рік, то очікування сезону та підготовка заходів, що запобігатимуть виникненню симптомів, можуть бути тривожнішими.

Український експеримент

Саме на тривожність пацієнтів напередодні сезону алергії звернули увагу й українські вчені. Вони побачили, що люди, які очікують виникнення симптомів алергії  у певний період року, тривожаться перед початком сезону пилкування рослин. Крім того, нервозність викликають самі думки про можливий контакт з алергеном.

У дослідженні взяли участь 86 добровольців віком від 18 до 55 років, які звертались до вінницьких алергологів:

  • 25 з них складали контрольну групу з 13 жінок та 12 чоловіків, яким раніше не діагностували сезонну алергію;
  • решті — 61 пацієнта, серед яких жінки та чоловіки складали 30 та 31 людину відповідно — був попередньо виставлений діагноз сезонної алергії.

Дослідження проводилось за методологією MMPI — The Minnesota Multiphasic Personality Inventory. Було виявлено, що у половини чоловіків, хворих на поліноз, спостерігався провідний психотип ригідності, параної та шизофренії.

У 25 % чутливих до пилку жінок формувався складний психотип з підвищеними показниками за шкалами депресії, істерії, психопатії, параної, психастенії та гіпоманії.

Проте, наголошують вчені, назви шкал, які застосовувались в анкеті, не тотожні до психіатричного діагнозу: за допомогою MMPI вимірюються не самі психічні розлади, а лише симптоми, властиві людям з певними розладами.

Тобто не можна вважати, що високий бал за шкалою «шизофренія» свідчить про наявність такого захворювання. 

Якщо певний індивід має високий бал за якоюсь шкалою, це свідчить тільки про схильність у нього до емоційних чи поведінкових реакцій, властивих певному типу особистості.

Причому українські психотерапевти, які брали участь у проведенні дослідження, вважають, що:

Не алергія змінює психологічний профіль пацієнта, а навпаки – люди із певним типом особистості схильні до виникнення у них сезонної алергії. 

Схожу думку висловлюють й німецькі фахівці. Вони вважають, що емоційний статус впливає не тільки на сприйняття хвороб, але й на розвиток самої хвороби.

Що для вас означає діагноз алергії

Результати дослідження і німецьких, і українських вчених говорять, що основним підходом до лікування пацієнтів із сезонною алергією слід вважати поєднання двох схем лікування: медикаментозної терапії та психотерапевтичної підтримки пацієнтів як під час загострення захворювання, так і на стадії полегшення симптомів.

Крім того, додають німецькі вчені:

Симптоми алергії можуть погіршуватись через стрес, який відчуває пацієнт в очікуванні настання сезону пилку. Причому стрес може погіршувати перебіг будь-якого іншого захворювання, не лише алергії.

А позаяк симптоми сезонної алергії можуть мати до 30 % українців, їм важливо встановити та підтримувати контакт із лікарем-алергологом, якому вони довіряють своє лікування. 

І такий контакт потрібен як у період пилкування рослин, так і в холодну пору року, коли оптимально проводити алерген-специфічну імунотерапію. 

З іншого боку, немає нічого поганого у тому, якщо, відчуваючи тривожність, ви запишетесь й на консультацію до психотерапевта або лікаря функціональної медицини.

Дієвим інструментом зниження тривожності пацієнтів є й алергопрогноз, що його всі охочі можуть щотижня читати на сайті «Все про алергію».

За відгуками багатьох користувачів, алергопрогноз дозволяє дізнатись про концентрації тих алергенів, які викликають симптоми саме у них. Так ворог-алерген перестає бути прихованим та раптовим. І, знаючи його приблизні рівні у повітрі, людина із симптомами алергії тривожиться менше.

 

Коментарі
Loading...