Чому людям з астмою важливо знати рівень оксиду азоту у видиху

0 3 527

Вимірювання концентрації фракційного оксиду азоту (NO) у повітрі, що видихається (FeNO) ‒ це кількісний, неінвазивний, простий та безпечний метод вимірювання ураження дихальних шляхів. FeNO тест є інструментом оцінки захворювань дихальних шляхів, включаючи астму.

Яку інформацію надає вимірювання FeNO

В останні роки провідні вчені та лікарі-практики дійшли думки, що вимірювання і запалення, і ступеня звуження бронхів є оптимальним способом діагностики, лікування та контролю симптомів астми.

asthma

У 90-і роки ХХ століття було виявлено, що пацієнти з астмою мають високий рівень FeNO на видиху, який знижується у відповідь на лікування кортикостероїдами. Тому визначення FeNO була запропоноване як потенційний неінвазивний метод діагностики астми та моніторингу реакції на протизапальну терапію.

До переваг визначення FeNO належать:

  •  неінвазивний характер тесту;
  •  простота повторних вимірювань;
  •  відносно просте використання у пацієнтів із сильною обструкцією дихальних шляхів, для яких важко виконувати інші методи дослідження. 

Обструкцію дихальних шляхів традиційно можна виміряти за допомогою спірометрії. У поєднанні з нею визначення FeNO надає лікареві додаткову об’єктивну інформацію про стан дихальних шляхів і є допомогою у використанні традиційних клінічних інструментів (збір анамнезу, фізикальний огляд та тести на функції легенів).

Адже при діагностиці хронічних запальних хвороб дихальних шляхів, включаючи астму, звичайні тести, зокрема, провокаційний та тест на оборотність FEV1, лише опосередковано асоціюються з порушенням дихальних шляхів. Тому паралельне вимірювання FeNO дозволяє встановити еозинофільний характер запалення у бронхах і з більшою ймовірністю чекати хорошої відповіді на стероїди.

Отже, вимірюючи рівень FeNO, лікар може встановити ступінь еозинофільного запалення дихальних шляхів. За допомогою FeNO тесту також визначаються: 

  • потенційна потреба пацієнта у кортикостероїдах;
  •  ступінь реакції хворого на них;
  •  відповідність дозування ліків потребам хворого.

Що таке NO

Оксид азоту (NO) – це біологічний медіатор у людини та тварин. Він присутній у видихуваному повітрі у всіх людей. 

NO відіграє ключову роль практично у всіх аспектах біології легенів, у тому числі при розвитку їх захворювань, включаючи астму. Тому пацієнти з астмою і мають високий рівень NO у видиху. 

Цей газ має бактерицидні та цитотоксичні ефекти й може захищати господаря. З іншого боку, NO може виступати як прозапальний медіатор, що робить людину схильною до розвитку гіперреактивності дихальних шляхів (AHR). Проте у фізіологічних умовах NO діє як слабкий посередник розслаблення гладкої мускулатури та захищає від AHR. 

У повітря, що видихається, NO потрапляє з епітелію дихальних шляхів, де він утворюється. Таким чином, NO, що видихається, може розглядатися як опосередкований маркер регулювання запалення дихальних шляхів.

Коли проводиться тест FeNO 

Загальні причини для проведення FeNO тесту можуть бути такі:

  • Допомогти в оцінці етіології респіраторних симптомів.
  • Визначити фенотип еозинофільної астми.
  • Оцінити потенційну реакцію на протизапальні засоби або її відсутність, в тому числі на інгаляційні кортикостероїди.

Зокрема, у дітей, для яких важко провести спірометрію, високі показники FeNO дозволяють більш впевнено призначити стероїди. Адже один з методів підтвердження діагнозу бронхіальної астми           — хороша відповідь на базову протизапальну терапію інгаляційними стероїдами протягом 1—3 місяців.

  • Встановити базовий рівень FeNO під час періоду ремісії для подальшого моніторингу хронічної стійкої астми.
  • Визначитись із необхідністю змінити дозування протизапальних препаратів: зменшення або збільшення дози чи припинення їх вживання. 
  • Допомогти в оцінці коректного підбору протизапальних препаратів.
  • Оцінити, як ураження дихальних шляхів позначається на контролі астми, особливо в присутності інших ускладнень, наприклад, риносинуситу, тривожності, ураження шлунку та стравоходу, ожиріння або тривалої дії алергену.
  • Використання FeNO рекомендується при діагностиці запалення еозинофільних дихальних шляхів, для визначення характеру відповіді на стероїди у людей з хронічними респіраторними симптомами, ймовірно викликаними запаленням дихальних шляхів.

Крім того, пропонується використовувати FeNO для діагностики астми в ситуаціях, коли необхідні об’єктивні докази.

Як швидко та точно виміряти FeNO

Швидко та точно виміряти FeNO можна за допомогою NIOX®. Це широко застосовувана неінвазивна медична технологія, яка дозволяє клініцистам об’єктивно оцінити запалення дихальних шляхів шляхом швидкого вимірювання фракційного оксиду азоту у видиху.

Для отримання точного результату приблизно за 1 хвилину потрібно лише одне успішне вимірювання.

Інтеграція NIOX VERO з іншими інструментами моніторингу може забезпечити більш широке розуміння оцінки та способів лікування астми.

На сьогодні проведено понад 18 мільйонів тестів за допомогою пристрою NIOX2, який надав лікарям можливість точного діагностування та кращого персонального контролю всіх хворих на астму, асоційовану із запаленням дихальних шляхів.

Дослідженнями встановлено, що регулярне визначення FeNO у хворих на астму за допомогою NIOX допомагає вимірювати алергічне/еозинофільне запалення дихальних шляхів, оптимізувати дозу кортикостероїдів та зменшити напади астми до 50 %.

Коментарі
Loading...