Імунотерапія, або щеплення від алергії: готуйтеся до весняних симптомів восени та взимку

0 5 133

Багато хто вважає, що алергію не можна вилікувати, а можливо тільки маскувати її симптоми, ковтаючи антигістамінні пігулки. Проте вже понад сто років у світі застосовується дієвий метод саме лікування алергії — алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Або, як її ще називають, щеплення від алергії. А ще – алергенна імунотерапія, або АІТ. І проводити її, готуючись до весняних симптомів, потрібно восени та взимку, коли пилку в повітрі немає. 

Коли рекомендована алерген-специфічна імунотерапія

АСІТ, на відміну від інших методів лікування, є видом терапії, що змінює відповідь імунної системи на алерген. Це найчастіше використовувана та найефективніша форма лікування алергії

АІТ показана для лікування алергічних станів, що проявляються у вигляді алергічного ринокон’юнктивіту, бронхіальної астми

Ін’єкції алергенів ефективні при лікуванні реакцій на пилок дерев, злаків, бур’янів, а також спори грибів, кліщів домашнього пилу, лупу тварин та отруту комах.

Водночас немає доказів ефективності імунотерапії при харчовій алергії, алергії на ліки та на латекс. Хоча наразі у європейській науковій спільноті вважається, що введення малих доз харчових продуктів-алергенів дітям зі схильністю до алергії може захистити їх від проявів цієї хвороби. Адже є дані, що введення алергенів виявились ефективними при лікуванні чутливості до авокадо, дині та деяких інших фруктів.

Допомога імунній системі

АСІТ найчастіше проводять у холодну пору року, між сезонами цвітіння більшості алергенних рослин, саме тому, що навантаження алергенами на організм у цей період мінімальне.

Проте сучасні засоби АСІТ дозволяють продовжувати терапію і тоді, коли цвітіння рослини, що виділяє алергенний пилок, почалось.

Наразі існують два види алергенної імунотерапії – сублінгвальна та ін’єкційна. У першому випадку пацієнт приймає алергени за певною схемою вдома, розпилюючи алергени у вигляді спрею під язик.
Ін’єкційна терапія, відповідно, передбачає уколи.

Ін’єкції алергенів допомагають організму звикнути до речовин, що викликають алергічну реакцію. 

В обох випадках алергени приймають впродовж тривалого періоду, зазвичай 3 роки.

Вони не є лікуванням у повному сенсі слова, бо не усувають причину захворювання. Але симптоми алергії полегшуються та можуть зникнути на тривалий час.

А позаяк пацієнти з алергією зазвичай гіперчутливі до більше ніж одного алергену, при обох видах імунотерапії можна вводити декілька з них.

Звичайно, ефект лікування великою мірою залежить від якості ін’єкційного алергену. Алергени сертифікованого фармацевтичного виробника з Іспанії «Інмунотек» (Inmunotek), що зареєстровані в Україні, відповідають найвищим стандартам якості і виготовляються у вигляді суспензії ALXOID (Алксоід).У флаконі міститься один або кілька полімеризованих екстрактів алергенів:

Як працює щеплення від алергії (імунотерапія)

Принцип дії АСІТ полягає в тому, що екстракт невеликої кількості алергену розпізнається клітинами імунної системи. Організм реагує на алерген, доза якого поступово збільшується, розвиваючи імунітет або толерантність до нього.

Терапія має дві фази:

  1. Фаза накопичення, яка передбачає ін’єкції / приймання спрею чи таблеток зі збільшенням кількості алергенів приблизно один-два рази на тиждень. Тривалість цієї фази залежить від індивідуальної реакції пацієнта на алерген, але зазвичай становить 1—2 місяці. 
  2. Фаза підтримки, яка починається після досягнення ефективної дози. Ефективна підтримувальна доза залежить від рівня чутливості до алергенів та реакції на фазу накопичення. Під час фази підтримки проміжок часу між ін’єкціями стає більшим та складає від двох до чотирьох тижнів. У разі сублінгвальної імунотерапії спрей під язик «Оралтек» (Oraltek) необхідно приймати кожного дня. 

Ви можете помітити зменшення симптомів вже під час фази накопичення. Проте можуть знадобитися до 12 місяців підтримувальної терапії, перш ніж поліпшення стане суттєвим. Якщо лікування проходить успішно, підтримувальна терапія зазвичай триває 3—5 років. Будь-яке рішення щодо припинення лікування слід обговорити з лікарем.

Алергоцентри України

Кому корисне щеплення від алергії

Ін’єкції алергенів можуть отримувати й дорослі, і маленькі пацієнти, хоча зазвичай уколи не рекомендуються дітям до п’яти років. Зокрема через те, що малюкам складно розповісти про негативні симптоми, які вони можуть відчути під час терапії.

Приймаючи рішення щодо призначення ін’єкцій алергенів, лікар бере до уваги такі фактори: 

Питання про імунотерапію варто розглядати, якщо симптоми тривають понад три місяці впродовж року, а антигістамінні та інші ліки не приносять достатнього полегшення. 

Кому протипоказана імунотерапія

Інфекційні захворювання, такі як вірусний гепатит, туберкульоз, а також синдром набутого імунодефіциту (СНІД), аутоімунні захворювання, злоякісні новоутворення, загострення бронхіальної астми, є протипоказанням до проведення імунотерапії. 

Також алергенна імунотерапія протипоказана пацієнтам, що приймають препарати β-блокатори — при захворюваннях серцево-судинної системи. Не можна приймати алерген також при підвищенні температури тіла (понад +38,5°С) та у період вагітності.

 Наскільки ефективна імунотерапія

Ін’єкції алергенів призводять до зменшення симптомів алергії. Вони можуть запобігти розвитку чутливості до нових алергенів, а також прогресуванню захворювання у дітей від алергічного риніту до астми.

Окрім того, імунотерапія ефективна при лікуванні алергічної астми. Вона може допомогти зняти алергічні реакції, що викликають епізоди недуги, зменшуючи потребу в ліках проти астми.

Ефективність терапії пов’язана з тривалістю програми лікування, а також дозою алергену. Деякі люди відчувають тривале полегшення симптомів, в інших після припинення ін’єкцій може статися рецидив. 

Якщо ви не помітили покращення після року підтримуючої терапії, ваш лікар обговорить з вами інші варіанти лікування. Або запропонує дообстеження для визначення причини неефективності АСІТ.

Коли імунотерапія не має ефекту 

Відсутність ефекту від імунотерапії може бути наслідком декількох факторів:

  • Недостатня доза алергену.
  • Неправильно підібрані компоненти для проведення АСІТ. 
  • Високий рівень алергену в навколишньому середовищі.
  • Значний вплив неалергічних тригерів, таких як тютюновий дим.
  • Полісенсибілізація — алергія до 3 та більше чинників. 

Як слід готуватися до щеплення від алергії

Якщо ви проходите курс АСІТ, дотримуйтесь таких порад: 

  • Намагайтеся уникати фізичного навантаження за дві години до та після уколу. Річ у тім, що фізичні вправи підсилюють приплив крові до тканин і можуть викликати швидке поширення алергенів по вашому тілу. Це не обов’язково спричинить серйозні проблеми, але краще убезпечити себе.
  • Повідомте лікаря про будь-які інші ліки або трави та добавки, які приймаєте. Деякі препарати перешкоджають лікуванню або підвищують ризик побічних ефектів. Можливо, вам доведеться припинити терапію, якщо ви приймаєте ці ліки.
  • Якщо ви вагітні або плануєте завагітніти, запитайте лікаря, чи слід продовжувати імунотерапію або її  розпочинати.

Чи безпечна імунотерапія

Почервоніння, набряк або подразнення в місці ін’єкції є нормальною реакцією. Вони можуть з’явитися негайно або через декілька годин після процедури та мають минути через 4—8 годин. 

У деяких випадках можуть виникнути посилені симптоми алергії, такі як чхання, закладеність носа або кропив’янка.

Серйозні реакції на уколи алергенів зустрічаються рідко, але потребують негайної медичної допомоги. 

Більшість серйозних реакцій, таких як анафілаксія, розвиваються протягом 30 хвилин після введення алергену. Тому рекомендується почекати в кабінеті лікаря принаймні пів години після отримання щеплення від алергії.

Коментарі
Loading...